The best bookmaker bet365

Best bookmaker bet365 register

A+ A A-
Bleskovky
V sekcii "Register" nájdete množstvo pravidelne aktualizovaných informácií, týkajúcich sa členskej základne našho zväzu.                Formuláre a tlačivá sú k dispozícii v sekcii "O nás", nájdete tu aj fakturačné údaje zväzu, či dôležité dokumenty ako platné Stanovy, či smernice.

Cyklistika

cyklistikaCHARAKTERISTIKA:

Rýchlosť a vzrušenie, ktoré poskytujú všetky cyklistické disciplíny, sú pre postihnutých športovcov relatívne novinkou. Toto športové odvetvie odštartovalo svoju históriu v športe zdravotne postihnutých začiatkom 80. rokov minulého storočia súťažami zrakovo postihnutých cyklistov v tandemoch s vodičmi. Po prvýkrát sa na vrcholnom paralympijskom fóre predstavila cyklistika v roku 1988 v kórejskom Soule. V súčasnosti súťažia nevidiaci a zrakovo postihnutí, športovci s postihnutím mozgovou obrnou, amputovaní, ale i s rôznym stupňom telesného postihnutia, ktorí sú zaradení do jednotlivých kategórií práve podľa závažnosti ich postihu.

Preteká sa na bicykloch, tricykloch, tandemových bicykloch či na handbikoch.  Súťažný program zahŕňa cestné a dráhové disciplíny pre jednotlivcov a tímy, pričom súťažia muži i ženy v šprintoch, časovkách a cestných pretekoch na rôzne vzdialenosti. V spomínanom Soule sa súťažilo iba v cestných pretekoch, dráhová cyklistika mala premiéru až v Atlante 1996. Dynamický rozvoj zaznamenal v poslednom období handbike (alebo handcycling), ktorý je vlastne  cyklistikou pre vozíčkárov, keďže jeho kolesá sú prispôsobené na ručný pohon. Športovci sú rozdelení podľa rozsahu postihnutia do klasifikačných skupín HC-A, HC-B a HC-C. Okrem rôznych medzinárodných pretekov sa zúčastňujú na súťažiach Európskeho pohára, najlepší štartujú na paralympijských hrách.

 

SLOVENSKO:

Cyklistika patrí u nás medzi športy, ktoré vždy mali svoje výrazné osobnosti. Nie je tomu inak ani v paralympijskom zápolení. Už na prvých letných hrách v histórii samostatnej SR v Atlante 1996 získal pre našu krajinu striebro zrakovo postihnutý Miroslav Jambor v tandeme s vodičom Pavlom Takáčom v šprinte na 200 metrov. O štyri roky neskôr sme sa v Sydney dočkali nášho prvého cyklistického šampióna. Radovan Kaufman, ktorý v roku 2003 prehral svoj ťažký boj s rakovinou, vybojoval vtedy na velodróme zlato v súťaži 1 km s pevným štartom. Bronz pridal v šprinte zrakovo postihnutý Ján Szojka s vodičom Jurajom Petrovičom. Najcennejší kov sme brali aj o štyri roky neskôr v Aténach, kde  v cestných pretekoch handbikov triumfoval Rastislav Tureček. K zlatu pridal aj striebro  z časovky. Ten istý pretekár sa postaral aj o zatiaľ našu poslednú cyklistickú medailu z paralympiády, keď v roku 2008 zopakoval v Pekingu striebro v časovke. K našej cyklistickej špičke patrí aj zrakovo postihnutý Vladislav Janovjak, ktorý v Pekingu vybojoval dve štvrté miesta.

 

KONTAKT PRE ZÁUJEMCOV:

Mgr. Branislav Režňák, reprezentačný tréner

0918 211 877

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

ZLOŽENIE ŠPORTOVO TECHNICKEJ KOMISIE:

Predseda: Milan Orosz

Členovia: Branislav Režňák, Rastislav Belák

 

© 2013 sztps.sk | Powered by Joomla!