Volebné valné zhromaždenie Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov, ktoré sa uskutočnilo 21. júna 2026 v Bratislave, potvrdilo pokračovanie Jána Riapoša vo funkcii predsedu SZTPŠ aj na ďalšie funkčné obdobie. Delegáti zároveň zvolili aj členov výkonného výboru a ďalších orgánov zväzu a schválili kľúčové dokumenty pre ďalšie fungovanie organizácie.
Úvod rokovania sa niesol v slávnostnom duchu, keď predseda Ján Riapoš s výkonnou riaditeľkou Martinou Balcovou odovzdali Športové ocenenia SZTPŠ za rok 2025. SZTPŠ tak každoročne vyjadruje uznanie športovcom, kolektívom, juniorom a športovým odborníkom za ich výnimočné výsledky, reprezentáciu Slovenska a prínos pre rozvoj športu telesne znevýhodnených. Osobne si ocenenia prevzali Denis Ivan, Helena Kašická, Veronika Vadovičová a Peter Vidašič. Z účasti sa ospravedlnili Dávid Ivan a Róbert Mezík. Slávnostné odovzdávanie ocenení bolo dôstojným pripomenutím toho, že za činnosťou zväzu stoja predovšetkým športovci, tréneri, realizačné tímy, kluby a ľudia, ktorí svojou prácou a výsledkami dlhodobo reprezentujú hodnoty slovenského parašportu.


Po slávnostnej časti nasledovalo rokovanie Volebného valného zhromaždenia SZTPŠ. Delegáti sa venovali nielen voľbe orgánov zväzu, ale aj ďalším dôležitým bodom súvisiacim s činnosťou a smerovaním organizácie. Valné zhromaždenie schválilo výročnú správu SZTPŠ, plán činnosti a rozpočet na rok 2026.
O post predsedu SZTPŠ sa uchádzali dvaja kandidáti. Delegáti vo voľbe rozhodli, že zväz povedie aj v ďalšom období Ján Riapoš. Jeho opätovné zvolenie je potvrdením kontinuity vo vedení zväzu, ako aj záväzkom pokračovať v práci v prospech športovcov s telesným znevýhodnením, členských klubov a jednotlivých športov. „Ďakujem delegátom za prejavenú dôveru. Vnímam ju ako záväzok pokračovať v práci, ktorá má zmysel – v prospech športovcov, klubov a celého systému športu telesne znevýhodnených. Našou úlohou je nielen zabezpečiť stabilné fungovanie zväzu, ale aj vytvárať podmienky na ďalší rozvoj, reprezentáciu a podporu mladých športovcov,“ uviedol po zvolení Ján Riapoš.

Delegáti Volebného valného zhromaždenia SZTPŠ zároveň zvolili členov Výkonného výboru SZTPŠ a ďalších orgánov zväzu. Za člena Výkonného výboru SZTPŠ zodpovedného za štátnu športovú reprezentáciu bol zvolený Branislav Režňák. Oblasť rozvoja a vzdelávania bude vo výkonnom výbore zastupovať Samuel Andrejčík. Za člena Výkonného výboru SZTPŠ zodpovedného za mládež bol zvolený Pavel Bílik a zástupcom športovcov vo výkonnom výbore sa stal Radoslav Ďuriš. Do Kontrolnej komisie SZTPŠ boli zvolení Pavel Vladovič a Zita Žiaková. Členkami Disciplinárnej komisie SZTPŠ sa stali Eva Padová a Alena Macková. Za členku Disciplinárnej odvolacej komisie SZTPŠ bola zvolená Ingrid Šilonová.
Volebné valné zhromaždenie SZTPŠ tak prinieslo nielen rozhodnutie o obsadení volených funkcií, ale aj potvrdenie základných dokumentov a priorít zväzu pre najbližšie obdobie. Schválený plán činnosti a rozpočet na rok 2026 vytvárajú rámec pre pokračovanie športovej, organizačnej, reprezentačnej, mládežníckej a rozvojovej činnosti SZTPŠ. Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov bude aj v ďalšom období pokračovať v podpore športovcov s telesným znevýhodnením, v rozvoji jednotlivých športov, v práci s mládežou a v zastupovaní záujmov svojich členov doma aj v zahraničí.


Volebné valné zhromaždenie zároveň potvrdilo, že aj pri prirodzenej výmene názorov a programových predstáv zostáva základným cieľom SZTPŠ vytvárať stabilné, odborné a dôstojné prostredie pre šport telesne znevýhodnených na Slovensku.
Autor: Martina Balcová, výkonná riaditeľka SZTPŠ
Foto: Roman Benický








