Hokej na elektrických vozíkoch je ako kolektívny šport jeden z mála, ktorý je vhodný aj pre ľudí s ťažším telesným znevýhodnením. Základnou podmienkou je dokonalé zvládnutie ovládania elektrického vozíka. Hrá sa bez vekového obmedzenia a hráči majú skrátenú florbalovú hokejku, ktorú je možné pre lepšie ovládanie fixovať k ruke. V prípade, že hráč nemôže hrať s klasickou hokejkou, možnosťou je namontovanie tzv. T-hokejky na vozík a hráč posúva loptičku ňou. Na ihrisku proti sebe stoja dva tímy a podstatou hry je streliť do súperovej bránky čo najviac gólov. V jednom tíme sú 5 hráči vrátane brankára a hrá sa výhradne na elektrických vozíkoch, pričom max. povolená rýchlosť vozíka je 15km/h. Ihrisko je oválne a ohraničené mantinelmi, hrací čas je rozdelený na dve polovice - 2×20 min, v upravených podmienkach 2×15 min. Bránka je vysoká 20 cm, čo je aj maximálna povolená výška, v ktorej sa môže pohybovať loptička. Na zápas dohliadajú dvaja rozhodcovia, hrá sa podľa pravidiel, ich porušenie je sankcionované zelenou, žltou alebo červenou kartou.

Systém klasifikácie, ktorý mapuje pohybové možnosti každého hráča určuje, či daný hráč je spôsobilý pre hru.

Hokeju na elektrických vozíkoch sa aktívne venujú hráči s týmto typom telesného znevýhodnenia: kvadruplégia, tetraplégia, vrodené vývojové vady, nervovo-svalové ochorenia napr. SMA, svalová dystrofia a neuropatia, poruchy rastu.

Kontakt pre záujemcov:

Radovan CIBÁK (tréner) - cibson77@gmail.com
Miroslav DRÁB (predseda ŠTK) - hokejdk@hkdk.sk

Mohlo by Vás zaujímať:

Pravidlá sú postavené tak, aby se do hry mohli plnohodnotne zapojiť hráči s vysokou mierou pohybového omedzenia. Všeobecne platí, že tento šport je určený pre ľudí, ktorí v dôsledku svojho pohybového obmedzenia používajú elektrický vozík. Väčšinou sa pri tomto športe pohybujú hráči s týmito diagnózami:

  • kvadruplégia, tetraplégia
  • vrodené vývojové vady
  • nervosvalové ochorenia, napr. SMA, svalová dystrofia a neuropatia
  • poruchy rastu

V hokeji na elektrických vozíkoch rozlišujeme dva typy hráčov:

Hráč "T-stick"

Hráč "T-stick" používa  pri hre špeciálnu hokejku (tzv. T-stick), ktorá je pripevnená k prednej časti vozíka a ovláda ju iba jeho pohybom. Túto hokejku používajú väčšinou hráči s vyššou mierou pohybového obmedzenia. Práve hráči "T-stick" dokazujú, akým unikátnym športom hokej na elektrických vozíkoch je, pretože aj človek, ktorý dokáže pohybovať iba hlavou, sa môže stať plnohodnotným hráčom. Pravidlá určujú, že v priebehu hry musia byť v tíme prítomní vždy aspoň dvaja hráči s týmto typom hokejky, a to jeden v bráne a jeden v poli.

Hráč "H-stick"

Hráč H-stick používa klasickú florbalovú hokejku, ktorú buď drží v dlani, alebo ju má k ruke vhodným spôsobom pripevnenú. Vzhľadom na pohybové možnosti si každý hráč volí svoju vlastnú stabilizáciu tela na vozíku a tiež spôsob držania hokejky.

Základným vybavením každého hráča je elektrický vozík, floorbalová hokejka (respektíve náhrada vo forme "T-stick" hokejky pripevnenej k vozíku) a floorbalová loptička. Špeciálny športový vozík nie je podmienkou, ale výhodou. Nováčikovia začínajú v drvivej väčšine na svojich, alebo zapožičaných vozíkoch a až postupom času sa snažia získať špeciálny vozík, ktorý im na ihrisku otvorí nové herné obzory predovšetkým svojou rýchlosťou, obratnosťou, ale aj výdržou batérie a odolnosťou.

Obrázok: športový vozík od českého výrobcu PRIDE (www.pride.cz)

Hokej na elektrických vozíkoch sa hrá na ihrisku, ktoré je 26 m dlhé a 16 m široké. Ohraničené je plastovými mantinelmi s výškou 20 cm. Tvar ihriska pripomína ihrisko pre ľadový hokej. Rohy sú zaoblené a bránka je v poli, takže sa dá hrať aj okolo nej.

Bránka je 2,5 m široká, 20 cm vysoká a 40 cm hlboká.

Viac informácií o tomto športe môžete nájsť:

Pre orientáciu uvádzame základné princípy pravidiel hokeja na elektrických vozíkoch:

  • na ihrisku proti sebe stoja dva týmy a podstatou hry je streliť do súperovej bránky čo najviac gólov

  • v jednom týme sú 5 hráči vrátane bránkara

  • hrá sa výhradne na elektrických vozíkoch, pričom max. povolená rýchlosť je 15km/h

  • ihrisko je oválne a ohraničené mantinelmi

  • hrací čas je rozdelený na dve polovice, v zahraničí je to 2×20 min, v upravených podmienkach 2×15 min

  • na zápas dohliadajú dvaja rozhodcovia

  • hrá sa podľa pravidiel, ich porušenie je sankciované zelenou, žltou alebo červenou kartou

 

Kompletné pravidlá nájdete na: http://www.powerchairhockey.cz/ph/pravidla

Registrované športové kluby venujúce sa tomuto športu

V databáze sa nenachádza žiaden zaregistrovaný športový klub, ktorý sa zaoberá týmto športom.

Registrovaní športovci

Nenašli sa žiadne záznamy :-(

Nenašli sa žiadne záznamy :-(

HORE