Curling na vozíku je prispôsobením curlingu pre športovcov s postihnutím dolných končatín. Riadi ho priamo Svetová curlingová federácia (WCF) a je jedným zo športov, ktoré sú na programe zimných paralympijských hier. Curling na vozíku sa v Európe objavil koncom 90. rokov. Prvé majstrovstvá sveta sa konali v Sursee vo Švajčiarsku v roku 2002. Po prvý krát sa curling na vozíku ako paralympijský šport predstavil na Zimných paralympijských hrách 2006 v Turíne.

Aj keď curling nie je u nás typickým športom, boli to práve zdravotne znevýhodnení športovci, ktorí výrazne predbehli svojich zdravých kolegov a úspechmi na medzinárodnom fóre zapísali Slovensko na curlingovú mapu sveta.Tím sa začal formovať v roku 2007. V tom čase už existoval curling ako olympijský šport na Slovensku päť rokov a medzi zdravými mal zastúpenie od juniorských kategórií vyššie. Nadšenci tohto športu František Pitoňák a Milan Kališ sa ho teda rozhodli rozšíriť aj o vozíčkarov. Možno ani sami nečakali taký výrazný progres za krátke obdobie. Začiatky boli síce ťažké (na zimných štadiónoch v Ružomberku, Kežmarku, neskôr v zahraničí, najmä v Česku). Veľkým pozitívom bolo otvorenie prvej curlingovej haly na Slovensku, ktorú postavili v bratislavskom Ružinove.

Kontakt pre záujemcov:

Milan BUBENÍK (predseda ŠTK) - bubenik.m@bubenikovci.sk
Daniela MATULOVÁ (reprezentačný tréner) - dmatulova@gmail.com

Mohlo by Vás zaujímať:

Šport je otvorený pre mužov a ženy, ktorí majú telesné postihnutie v dolnej časti telavrátane poranenia miechy, detskej mozgovej obrny, roztrúsenej sklerózy a amputácie dolných končatín.  Všetko, čo je potrebné, je určitá miera koordinácie a sily na odhodenie kameňa a tolerancia voči chladu.

Hráči potrebujú na hru nasledovné vybavenie:

Sada curlingových kameňov, ktoré majú kotúčový tvar a sú vyrobené zo špeciálnej žulyIch súčasťou je plastová rukoväť, ktorá umožňuje ovládanie kameňa pri jeho uvoľnení.

Curlingová tyč s konzolou (cca 80-120€), ktorá umožňuje potlačiť kameň pri použití správnej rotácie.

Curlingové topánky rukavice a oblečenie. Hráči nosia ľahké topánky a teplé, priedušné oblečenie jogingového typu. Rukavice sú ľahké, poskytujúce okrem tepelného efektu aj dokonalý úchop.

 

Obrázok: curlingová tyč s mechanizmom konzoly

Curling na vozíku sa hrá na bežnej curlingovej dráhe. Jej základom je špeciálne upravený pás ľadu dlhý 42,5 metra a široký minimálne 4,27 metra. Na každom konci hracej ľadovej plochy sú dva kruhy, ktoré vyzerajú ako terč. Nazývajú sa home v preklade "dom". Dom sa skladá zo stredu a štyroch sústredených kružníc, ktoré pomáhajú definovať, ktoré curlingové kamene sú najbližšie k stredu.

Viac informácií o tomto športe nájdete na oficiálnych stránkach medzinárodnej federácie WCF: www.worldcurling.org

Pravidlá hry sú veľmi podobné pravidlám bežného curlingu. Použité kamene a ihrisko, na ktorom sa hrá, sú úplne rovnaké. Jedným z hlavných rozdielov je to, že pri curlingu na invalidnom vozíku nie je povolené žiadne zametanie.  To znamená, že každý hod musí byť veľmi presný. Športovci hádžu kamene v sede na bežnom invalidnom vozíku, pričom ich posúvajú ručne náklonom nad bočnicu vozíku, alebo častejšie používajú špeciálnu tyč na potlačenie kameňa. Súťažné pravidlá vyžadujú, aby boli tímy zmiešané, t.j. tvoria ich muži i ženy. Hra sa skladá z 8 endov. Každé družstvo má pridelený časový limit 68 minút s jedným 60-sekundovým oddychovým časom. Cieľom hry je posunúť 19,1 kilogramový kameň na druhý koniec hracej plochy, kde sú na ľade vyznačené sústredené kruhy, tzv. "domy" s jedným stredom podobné terču.

Kompletné pravidlá nájdete na: https://worldcurling.org/competitions/rules/

Registrované športové kluby venujúce sa tomuto športu

V databáze sa nenachádza žiaden zaregistrovaný športový klub, ktorý sa zaoberá týmto športom.

Registrovaní športovci

Nenašli sa žiadne záznamy :-(

Nenašli sa žiadne záznamy :-(

HORE