Cyklisti o prvé body na svetovom pohári v Taliansku

V talianskom Maniagu sa v termíne 20.-23.4.2023 uskutočnil svetový pohár v cestnej paracyklistike, ktorý je zároveň prvým tohtoročným kvalifikačným podujatím na PH Paríž 2024. Ako prví pricestovali do Talianska spolu s vedúcim tímu Juraj Práger a Peter Maszay, ktorí absolvovali zdravotnú klasifikáciu. Peter Maszay bol na základe zdravotného znevýhodnenia zaradený do skupiny MH3 (handbike) a Juraj Práger zostáva v B2. Slovenskú výpravu telesne znevýhodnených cyklistov v Maniagu tvorili: Ondrej Strečko (MC5), Slavomír Gemer (MC5), Anna Oroszová (WH3), Kristína Madajová (WH4), Jozef Čorej (MH2), Miloš Hudec (MH3), Maroš Orečný (MH3), Peter Maszay (MH3), Daniel Kukľa (MH4).

V prvý súťažný deň bola na programe časovka H skupín. V chladnom a daždivom počasí sa na 13,6 km trati najviac darilo Anne Oroszovej, ktorá po výbornom výkone obsadila v skupine WH3 5. miesto. Od bronzovej priečky ju delilo len 12 sekúnd. Daniel Kukľa skončil v MH4  na 14. priečke, rovnako ako J. Čorej v MH2. Pre Kristínu Madajovú (WH4) a Petra Maszay (MH3) znamenala časovka premiérovú účasť na svetovom pohári – K. Madajová skončila 11. a P. Maszay 41. V najpočetnejšej skupine MH3 sme však mali 3 jazdcov, okrem P. Maszaya aj Miloša Hudeca (29.) a Maroša Orečného (40.).

Skupiny B a C štartovali nasledujúci deň na rovnakej trati ako predtým handbiky, absolvovali však 2 okruhy o celkovej dĺžke 27,2km. V MC5 sme mali 2 pretekárov – Ondrej Strečko skončil 12. a Slavomír Gemer21.

V sobotu sa išli cestné preteky H skupín. Na 41 km trati sa predstavili Anna Oroszová, Kristína Madajová a Jozef Čorej. Opäť sa najviac darilo A. Oroszovej, ktorá skončila na 7. mieste. K. Madajová zopakovala 11. priečku z časovky a J. Čorej si v porovnaní s časovkou polepšil o dve miesta, keď obsadil 12. miesto. 5 okruhov o celkovej dĺžke 68km čakalo na pretekárov vrátane Daniela Kukľu v MH4. Cestné preteky, v ktorých skončil na 22. mieste mu veľmi nevyšli.

Ako posledné sa predstavilo trio Miloš Hudec, Maroš Orečný a Peter Maszay v MH3 (68km).  Najlepšie si počínal M. Hudec (20.), M. Orečný skončil 32. a nováčik P. Maszay bol 37.

V nedeľu čakalo na pretekárov v MC5 6 okruhov o celkovej dĺžke 82km. Ondrej Strečko vyhral špurt tretej skupiny a obsadil 15. priečku, Slavomír Gemer bol 24.

Kolotoč svetovej paracyklistiky sa presúva do belgického Ostend, kde sa bude v dňoch 4. – 7. mája konať druhé kolo svetového pohára.