V Zürichu majstrovstvá sveta v cestnej paracyklistike aj s našou účasťou

V dňoch 21. – 29. septembra 2024 sa v Zürichu konali majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike a paracyklistike. Po minuloročnom Glasgowe sa tak jedná o ďalší spoločný šampionát zdravých a zdravotne znevýhodnených cyklistov. Z našich paracyklistov sa vo Švajčiarsku predstavili Anna Oroszová (WH3), Jozef Čorej (MH1) a Ondrej Strečko (MC5). Na MS mal pôvodne štartovať aj Patrik Kuril, po covide v Paríži však ešte nie je zdravotne v poriadku.

Ako prvý sa z našich paracyklistov na MS v Zürichu predstavil Ondrej Strečko. V časovke so štartom v Gossau a cieľom v Zürichu obsadil v skupine MC5 10. miesto. Ďalší deň na našich čakala časovka H skupín, kde sa prerdstavili Anna Oroszová (WH3) a Jozef Čorej (MH1).

Výsledky časovky MC5 (Gossau – Zürich, 29,9km)

1.         Daniel Abraham Gebru (NED)            40:35.90

2.         Lauro Chaman (BRA)                          40:40.33

3.         Yehor Dementyev (UKR)                    41:04.31

10.       Ondrej Strečko (SVK)                          45:16.54

Ondrej Strečko obsadil v časovke 10. miesto

V časovke H skupín so štartom a cieľom na Sechseläutenplatz v Zürichu obsadila v skupine WH3 Anna Oroszová 5. miesto a Jozef Čorej skončil v MH1 na 7. priečke.

Výsledky časovky WH3 (Zürich – Zürich, 18,8 km)

1.         Annika Zeyen-Giles (GER)                  29:06.34

2.         Lauren Parker (AUS)                           29:17.15

3.         Anais Vincent (FRA)                           29:49.20

4.         Jady Martins Malavazzi (BRA)            30:43.84

5.         Anna Oroszová (SVK)                         32:35.02

Výsledky časovky MH1 (Zürich – Zürich, 18,8 km)

1.         Fabrizio Cornegliani (ITA)                   35:59.70

2.         Marcos Ferreira de Melo Jr. (BRA)     38:35.40

3.         Maxime Hordies (BEL)                       38:45.19

7.         Jozef Čorej (SVK)                                41:19.10

26. septembra o 9:00 ráno odštartovali cestné preteky H skupín. Na trati vedúcej ulicami centra Zürichu sa predstavili aj Jozef Čorej (MH1) a Anna Oroszová (WH3). V daždi sa viac darilo J. Čorejovi, ktorý po veľmi dobrom výkone obsadil na svojich premiérových majstrovstvách sveta skvelé 4. miesto. Anna Oroszová sa v nepriaznivom počasí trápila a cieľom prešla na 6. priečke.

Anna Oroszová obsadila v cestných pretekoch 6. miesto

Na poludnie sa na štart cestných pretekov (90,9 km) postavil Ondrej Strečko (MC5). Pretekárov najskôr čakali 2 mestské okruhy a po nich 6 okruhov po nábreží Zürišského jazera. Aj tieto preteky sa išli za neustáleho dažďa. Ondrej v náročných podmienkach obsadil 10. miesto, zvíťazil Ukrajinec Yehor Dementyev. Cestnými pretekmi MC5 ukončili naši paracyklisti svoje účinkovanie na Majstrovstvách sveta v Zürichu.