Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ)
Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov je významným subjektom spoločenského života a národným športovým zväzom, poslaním ktorého je náročná práca v oblasti športu telesne znevýhodnených na Slovensku. Podporujeme všetky aktivity smerujúce k plnohodnotnému zapojeniu sa ľudí s telesným znevýhodnením do života spoločnosti prostredníctvom športu, pričom združujeme športovcov z členských organizácií po celom Slovensku. Organizujeme športovú prípravu pre reprezentantov v jednotlivých športových odvetviach, zabezpečujeme ich účasť na významných domácich i medzinárodných športových podujatiach, paralympijských hrách, majstrovstvách sveta a Európy, svetové a Európske poháre nevynímajúc.
V oblasti mládežníckeho športu sme vytvorili pre mladých ľudí s telesným znevýhodnením systém športovej prípravy v rámci siete vlastných útvarov talentovanej mládeže. Po celom Slovensku tak získavame pre šport mnoho talentovaných telesne znevýhodnených detí.
Od svojho vzniku zväz zastrešoval športy atletika, basketbal na vozíku, biliard, biatlon, boccia, curling na vozíku, cyklistika, drezúra, lukostreľba, lyžovanie (alpské, bežecké), plávanie, stolný tenis, streľba, šach, tanec na vozíku, tlak na lavičke, tenis na vozíku a volejbal. Postupne sa počet zastrešených športov vyvíjal a vzhľadom na rozhodnutia štátu, medzinárodných organizácií športu zdravotne znevýhodnených i svojich najvyšších orgánov upravoval.
SZTPŠ je zakladajúcim členom Slovenského paralympijského výboru (SPV), pričom počtom športovcov i dosiahnutými výsledkami je dlhodobo jeho dominantným členským subjektom. Je členom štyroch medzinárodných organizácií športu telesne znevýhodnených – WAS (medzinárodná športová federácia vozičkárov a amputovaných športovcov), BISFed (medzinárodná federácia boccie), IWBF (medzinárodná federácia basketbalu na vozíku) a World Para Volley (medzinárodná federácia paravolejbalu).
Základné oblasti činnosti SZTPŠ:
1. Organizácia a riadenie športov TZ na úrovni štátnej športovej reprezentácie
2. Podpora ďalších športov TZ na úrovni športovej činnosti v členskej základni
3. Organizácia a riadenie súťaží, turnajov a významných podujatí vo vybraných športoch TZ
4. Organizácia a riadenie systému športu TZ mládeže vrátane systému útvarov talentovanej mládeže
5. Metodicko-odborné činnosti na úrovni podpory športov TZ a mládeže
6. Komunikácia a strategická spolupráca s domácimi a medzinárodnými športovými organizáciami
7. Rozvoj a propagácia športu TZ
8. Vzdelávanie športových odborníkov a organizácia odborných školení, seminárov a kurzov.