Pravidlá basketbalu na vozíku vychádzajú z pravidiel basketbalu stojacich a sú s nimi v mnohom totožné. Prinášame Vám však pre orientáciu niekoľko základných pravidiel, ktoré sú pre basketbal na vozíku charakteristické a mal by ich ovládať každý, kto sa chce tomuto športu venovať:
Hráči sú pri hre na ihrisku piati. Každý má na zadnej strane vozíka tabuľku s označením, do ktorej klasifikačnej skupiny je zaradený. 1. skupina - 1 gulička, 2. skupina - 2 guličky, 3. skupina - 3 guličky a 4. skupina 4 guličky. Na ihrisku v každom momente nesmie byť súčet týchto bodov (guličiek) väčší ako 14,5 bodu.
Hrací čas v basketbale na vozíku pozostáva zo štyroch 10 minútových štvrtín. Podobne ako pri basketbale v stoji, ak je skóre na konci 4 štvrtiny nerozhodné, nastane predĺženie. Predĺženie trvá 5 minút a hrá sa toľko predĺžení, kým na jeho konci nie je víťaz.
Dribling sa v tomto športe vykonáva tak, že hráč sa pohybuje na vozíku a súčasne odráža, ťuká alebo kotúľa loptu po podlahe. Dribling sa nepovažuje za začatý, kým hráč nemá loptu plne v držaní a nezačne svoju akciu. V basketbale na vozíku neexistuje porušenie pravidla dvojitého driblingu, keď hráč ukončí svoj dribling a potom opäť začne driblovať.
Kroky majú v basketbale na vozíku charakter nedovoleného prevážania lopty. Za prevážanie sa považuje, keď hráč, ktorý má plnú kontrolu nad loptou, použije na pohyb s loptou viac ako dve zatlačenia do kolies vozíka v ľubovoľnom smere bez driblingu alebo straty kontroly nad loptou. Brzdenie alebo prekĺznutie obruče v ruke (rukách) sa nepočíta za záber.
Pravidlo troch sekúnd platí vtedy, keď sa hráč nachádza v čiarami vytýčenej časti ihriska pod košom dlhšie ako tri sekundy. K porušeniu pravidla môže dôjsť v útoku aj v obrane. Pravidlo však neplatí vždy. Napríklad ak sa jeden z hráčov tímu rozhodne vystreliť, potom je v poriadku, ak ďalší hráč zostane v tomto priestore, aby mal čo najlepšiu pozíciu na doskok odrazenej lopty.
Porušenie času na streľbu - Ak sa hráčom nepodarí vystreliť počas 24 sekúnd, bude to znamenať porušenie pravidla času na streľbu.
Faul na súpera nastáva vtedy, keď sa s ním ktorýkoľvek hráč dostane do nedovoleného fyzického kontaktu. Treba povedať, že vozík je súčasťou tela hráča, takže akýkoľvek nedovolený kontakt s vozíkom iného hráča sa tiež považuje za faul.
Prešľap - hráč vykonávajúci trestný hod môže stáť prednými kolesami v území trestného hodu, veľké však musia byť za čiarou. Rovnako aj pri streľbe za 3 body stačí, aby v okamžiku, keď lopta opúšťa ruky hráča boli iba veľké kolesá za čiarou streľby za 3 body.
Hra mimo ihriska - vymedzenie basketbalového ihriska pre vozičkárov je rovnaké, ako vymedzenie profesionálneho basketbalového ihriska. Ak hráč, ktorý má loptu pod kontrolou, vyjde za čiary vymedzujúce ihrisko, bude to mať za následok stratu loptu a jej prisúdenie súperovi. Ako už bolo povedané, vozík sa považuje za súčasť tela hráča. To znamená, že ak sa kolieska hráča alebo akákoľvek časť vozíka dostane mimo ihriska, zatiaľ čo hráč má loptu plne pod kontrolou, bude sa to považovať za hru mimo ihriska.
Zdvíhanie je pravidlo, ktoré je špecifické pre basketbal na vozíku. Zdvíhanie nastane vtedy, keď hráč zdvihne obe zadné stehná z vozíka, aby získal výhodu oproti súperovi. Zdvíhanie nie je povolené, keď hráč strieľa, doskakuje, pokúša sa zablokovať strelu alebo odvrátiť prihrávku súperovho tímu.