Tenis na vozíku sa zrodil v USA v 70. rokoch minulého storočia, ale prvýkrát sa objavil na paralympiáde až v roku 1992. Odvtedy si však vďaka svojej atraktivite získal obrovské množstvo fanúšikov po celom svete.
Je riadený medzinárodnou tenisovou federáciou ITF, vďaka čomu má aj svoj celoročný okruh turnajov nazývaný Wheelchair Tennis Tour, ktorý kopíruje turnaje ATP. V porovnaní s tenisom zdravých má povolenú jednu podstatnú výnimku a tou je dvojitý odskok loptičky. Zápasy jednotlivcov i párov sa hrajú na dva víťazné sety. Najsilnejšími krajinami v tomto športe sú Japonsko, Francúzsko, Veľká Británia a Holandsko, ktoré sú výkonnostne pomerne vzdialené ostatným tímom. Na PH sa hrá v dvoch kategóriách: open a quad. V open môžu hrať športovci so znevýhodnením (resp. stratou) jednej alebo oboch nôh, v quade štartujú hráči s postihnutím minimálne troch končatín.
Slovenskí tenisti na vozíku sa prvýkrát predstavili na PH v roku 2004, kde však Jozef Felix a Dávid Chabreček prehrali svoje prvé zápasy v singloch i vo štvorhre. O štyri roky neskôr v Pekingu k nim pribudol Marek Gergely, ktorý bude v Tokiu 2020 našim jediným zástupcom na tenisových kurtoch.
Hoci Slovensko nepatrí v tomto športe k svetovej špičke, každoročne organizuje turnaj Slovakia Open, ktorý má pevné miesto v kalendári Wheelchair Tennis Tour.