Rozprávali sme sa s Tomášom Vargom

V dnešnom cykle „Rozprávali sme sa s…“ Vám ponúkame rozhovor s človekom, ktorý nenápadne a skromne, ale o to intenzívnejšie, spoľahlivo a profesionálne pracuje každý deň na tom, aby naši športovci so zdravotným znevýhodnením mali nielen čo najlepšie podmienky pre samotnú športovú prípravu, ale aj pre bezproblémovú účasť na vrcholných podujatiach, vrátane účasti na tohtoročných paralympijských hrách v Tokiu. Športový riaditeľ SPV a aktuálne vedúci výpravy SR na PH Tokio 2020 Tomáš Varga nám aj napriek intenzívnym záverečným prípravám pred odletom do dejiska paralympijských hier v Japonsku poskytol svoje pohľady a názory na otázky súvisiace s účinkovaním našej výpravy na hrách, ktoré sa začnú už o 15 dní. 

R (redakcia): „V pozícii vedúceho paralympijskej výpravy SR pôsobíš po prvý krát. Je jasné, že zodpovednosť s tým súvisiaca pohltí človeka nie na mesiac, či rok, ale prakticky trvá intenzívne počas celého prípravného 4-ročného obdobia a vyvrcholí zvládnutím účinkovania celého tímu v dejisku PH. Čo Ti toto obdobie po pracovnej i ľudskej stránke doteraz dalo, čo Ťa naučilo a ako hodnotíš pripravenosť nášho paralympijského tímu tesne pred odchodom do Tokia?“TV (Tomáš Varga): „Pozícia vedúceho výpravy je v každom prípade veľká výzva, ale aj obrovská pocta. Samotný proces mi bol veľmi dobre známy, nakoľko som sa podieľal aj na príprave predchádzajúcich projektov letných či zimných paralympijských hier. V každom prípade tento projekt je vo všetkých ohľadom iný. Veľmi dobre si pamätám, ako som šiel počas paralympijských hier v Riu pozrieť predstavenie projektu Tokio 2020, čo všetko organizátor plánoval svetu ukázať. Technologicky to bolo skutočne niečo úžasné a po prvej návšteve Tokia v roku 2018 som sa neskutočne tešil, že môžem byť súčasťou niečoho výnimočného. Už vtedy som mal pocit, ako by samotné hry už začínali, nakoľko celé mesto už žilo intenzívnymi prípravami. Pripravenosť Tokia bola priam neskutočná, hlavne keď sme to porovnávali s brazílskym projektom. Potom však prišla celosvetová pandémia a všetko sa zmenilo. Osobne som veľmi rád, že sa organizátorom podarilo nájsť spôsob, ako tento najväčší športový sviatok zorganizovať, aj keď o rok neskôr. Určite som sa naučil, že v tomto projekte nie sú isté takmer žiadne pravidlá, ale všetko sa neustále vyvíja a mení. S ohľadom pripravenosti nášho tímu to vnímam veľmi pozitívne aj napriek nie ľahkým podmienkam, ktoré sprevádzali záverečnú časť prípravy. Naši športovci ako aj realizačné tímy podľa mňa urobili maximum pre to, aby sa na hrách predstavili a pevne verím, že dokážeme vytvoriť takú atmosféru, v ktorej budeme úspešní.“

R: „Čo Ti v súčasnej dobe v súvislosti s účasťou na PH v Tokiu prináša pokoj, či radosť a naopak, čo možno vyvoláva aj vrásky na čele?“

TV: „Aktuálne mi samozrejme viacero vecí vytvára vrásky :o). Tak ako pred každým veľkým projektom je najväčší tlak pred jeho samotným začiatkom, kde sa aktuálne nachádzame. V súčasnom období sa najviac obávam situácie s letenkami, nakoľko stále dochádza k rušeniu letov, čo značne komplikuje všetky súvisiace procesy – testovanie, plán aktivít atď. Taktiež sa obávam samotného príchodu, ktorý ako už vieme, bude značne zdĺhavý. Odhadujeme, že na letisku strávime 4-8 hodín. Samotné letisko pritom vnímam ako najväčšiu hrozbu nákazy koronavírusom, bude teda veľmi dôležité zvládnuť túto procedúru čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie. V každom prípade sa teším na život v paralympijskej dedine, na ľudí z organizačného výboru a aj na samotné športové výkony, ktoré budú určite úžasné.“

  

R: „Denno-denne komunikuješ na medzinárodnej úrovni úspešnú finalizáciu našej účasti na PH s organizátormi i predstaviteľmi IPC. Aká je podľa Teba v medzinárodnom paralympijskom hnutí atmosféra pred otvorením PH a ako je toto vrcholné podujatie svetového para-športu pripravené?“

TV: „Atmosféra je celosvetovo zložitá, neobchádza to ani paralympijské hnutie. Z môjho pohľadu vnímam najviac to, že nikto nič nestíha a na nič nemá čas. Ono to tak bývalo aj na predchádzajúcich hrách, ale nie v takejto podobe. Pre všetkých je to náročné, nakoľko aktuálne nás ovplyvňuje množstvo vecí, ktoré sú pre všetkých nové. Pripravenosť projektu je určite na najvyššej možnej úrovni, organizátori sú absolútni perfekcionisti, nemám teda žiadnu obavu o pripravenosť dediny, či športovísk. Jediné čoho sa obávam je skutočnosť, ako sa podarí zvládať a účinne dodržiavať všetky nastavené protipandemické opatrenia.“

R: „Pred odchodom výpravy na PH sa zvykne často hovoriť o cieľoch, výsledkoch, očakávaniach. Od čoho najviac bude podľa Teba s ohľadom na zázemie a podporný tím závisieť úspech našich športovcov a čo ešte vieme urobiť pre to, aby mali v Tokiu pre naplnenie svojich športových cieľov čo najlepšiu východiskovú pozíciu?“

TV: „Myslím, že atmosféra v tíme je kľúčová a výrazne rozhoduje o úspechu, či neúspechu. Veľmi dobre si pamätám, ako sa stolným tenistom nepodarilo uspieť na PH Rio 2016 a bolo to spôsobené podľa mňa predovšetkým atmosférou. Ak teda bude psychická pohoda a dobrá nálada v tíme, ja osobne verím, že sme pripravení na úspešné účinkovanie. Už toho veľa nestihneme, keďže už hovoríme len o pár dňoch do odchodu, ale určite sa treba opäť zamerať na to, prečo to všetko vlastne robíme a prečo nám to celé prináša radosť. Ak sa nám podarí zamerať na tieto pozitívne podnety a vydrží nám zdravie, môžeme uspieť.“

R: „Čo by si v závere pred samotným odletom našej výpravy do dejiska PH odkázal fanúšikom paralympijského športu na Slovensku?“

TV: „Budem veľmi rád, keď nám budú všetci držať palce a možno aj nevytvárať príliš veľký tlak na športovcov, od ktorých sa očakáva úspešné účinkovanie. Verím, že všetci v Tokiu ukážu, prečo patria medzi najlepších para-športovcov na svete a prečo sme na nich právom hrdí.“

R: „Ďakujeme za príjemný rozhovor a Tebe osobne i celej výprave Slovenska budeme na PH Tokio 2020 držať palce a veriť, že vystúpenia našich paralympionikov prinesú fanúšikom na Slovensku veľa nezabudnuteľných športových zážitkov.“

Foto: archív SPV