Tím slovenských para beach volejbalistov sa v termíne 30. mája – 2. júna 2024 zúčastnil v čínskom Chongqingu majstrovstiev sveta v para beach volejbale stojacich hráčov. Na ázijský kontinent odcestovala výprava už v pondelok 27. mája v zložení Pavol Sedlák, Martin Dubovský, Juraj Kucej, Pavel Bílik a reprezentačná trénerka Helena Hanková. Keďže iniciatíva zorganizovať majstrovstvá sveta v tomto dynamickom športe vychádza z ambície medzinárodnej federácie World ParaVolley dostať para beach volejbal na PH Brisbane 2032, vysoké boli aj ciele slovenskej reprezentácie na šampionáte. Je dôležité, že sa ich napokon podarilo naplniť a Slovensko sa tak opäť zaradilo medzi najsilnejšie para volejbalové krajiny sveta.
Medzinárodná federácia World ParaVolley už dlhšiu dobu presadzuje myšlienku vrátiť para volejbalu stojacich hráčov paralympijskú príslušnosť. Veď od PH Sydney sa v programe paralympijských hier objavuje iba volejbal sediacich, ktorý je pre mnohých hráčov menej dynamický a preto naďalej preferujú volejbal stojacich. A práve v para beach volejbale, kde družstvo tvoria traja hráči, vidí medzinárodná federácia perspektívu zaradenia do programu paralympijských hier. Aby sa však mohla o takúto možnosť vôbec uchádzať, je potrebné mať šport rozvinutý v čo najväčšom počte krajín sveta a organizovať pravidelne svetové a regionálne šampionáty. Z tohto pohľadu svetový šampionát v Chongqingu ukázal mnohé aspekty, ktoré už v tomto období napovedajú, ako sa tieto ambície a snahy môžu ďalej vyvíjať.
Veľká chuť a odvaha rozbehnúť tento šport sú viditeľné medzi hráčmi, trénermi i funkcionármi. Škoda len, že definitívne rozhodnutie zorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta prišlo pomerne neskoro a tak z pôvodného počtu 10-12 krajín už mnohé nedokázali v priebehu krátkeho času zabezpečiť svoju účasť na ňom finančne, či organizačne. Slovenský tím mal v tomto smere šťastie, keď im Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov poskytol potrebné finančné prostriedky a hráči mohli pred štartom na MS absolvovať niekoľko spoločných tréningových zrazov i dobre obsadený turnaj v talianskom Bibione. Do záverečnej prípravy boli zaradení štyria hráči, pričom o definitívnom zložení 3-členného družstva na MS mali rozhodnúť výsledky športovej klasifikácie v dejisku šampionátu a aktuálna forma hráčov. Nakoniec na turnaji štartovali okrem našej reprezentácie dve družstvá Poľska spolu s družstvami Indie, Austrálie a Lotyšska.
Po vyše 20 hodinovom presune na ázijský kontinent bolo dôležité, že sa všetci hráči pomerne dobre vysporiadali s aklimatizáciou a časovým posunom. Spokojnosť v tíme spôsobil aj výsledok klasifikácie, na ktorej bola potvrdená klasifikačná trieda B hráčovi Martinovi Dubovskému a nový hráč Pavel Bílik získal klasifikačnú triedu A.
Na druhý deň však optimizmus v slovenskom tíme dostal trhliny. Slováci nevyšli víťazne zo svojho prvého vystúpenia a hoci s tímom Poľska 2 vyhrali prvý set, nakoniec prehrali 1:2 (22-20, 8-21, 7-15). Navyše po zápase prišlo nečakané rozhodnutie klasifikátorov pozmeniť na základe ďalšieho pozorovania klasifikáciu hráčovi Pavlovi Bílikovi, ktorý tak stratil čerstvo získanú klasifikačnú triedu A a v turnaji ho nahradil Juraj Kucej. V novom zložení náš tím čakal ďalší náročný zápas s mimoriadne bojovným družstvom Indie, ktorému podľahol opäť v troch setoch 1:2 (21-17, 15-21, 8-15).
Napriek smolnému začiatku sa však naši reprezentanti dokázal mentálne zdvihnúť a zareagovať na nevydarený štart v turnaji pozitívnymi krokmi. Už na druhý deň získali prvé víťazstvo, keď zdolali tím Austrálie 2-0 (21-12, 21-7). Následne vo večernom vystúpení druhého súťažného dňa predviedli svoj najlepší výkon, keď dlho trápili favorizovaný tím Poľska 1. Podľa mnohých pozorovateľov to bol najlepší zápas šampionátu. K víťazstvu v setoch Slovákom chýbalo naozaj len veľmi málo a tak sa z tesného víťazstva 2-0 (21-18, 22-20) nakoniec tešili Poliaci. Skupinovú fázu turnaja uzavrel slovenský tím zápasom s dobre hrajúcimi Lotyšmi. Opäť sa opakoval scenár, ktorý naše družstvo sprevádzal po celý šampionát. Po víťazstve v prvom sete prišlo krátke poľavenie, ktoré súper využil a zápas otočil vo svoj prospech. Ďalšia tesná prehra 1:2 (21-8, 16-21, 12-15) znamenala 5. miesto v skupine a určila pre Slovensko do vyraďovacích bojov tím Poľska 2, ktorý skončil po základnej časti na 4. mieste. Výhra v zápase s Poľskom 2 zabezpečovala postup do semifinále a slovenskí para beach volejbalisti si túto príležitosť nenechali ujsť. Napriek tomu, že opäť obetovali veľa cenných síl v troch setoch, výhra 2:1 (21-16, 20-22, 15-6) poslala do zápasu o konečné 5. miesto sebavedomých Poliakov a našich naopak „vystrelila“ do bojov o cenné kovy.
V semifinálovom zápase s Poľskom 1 už slovenskému triu chýbali potrebné sily. Hoci bojovali a snažili sa zopakovať výkon zo skupinovej fázy turnaja, podľahli dobre hrajúcim Poliakom 0:2. Možnosť zabojovať na ďalší deň v malom finále o bronzové medaily však zostávala veľmi silnou motiváciou. V dramatickom zápase s Lotyšskom, písanom už známym trojsetovým rukopisom, sa v závere šťastie priklonilo na našu stranu a po víťazstve 2-1 (21-10, 16-21, 15-12) nastal v slovenskom tíme výbuch radosti.
Bronzové medaily boli zadosťučinením za cestu, ktorou si naši reprezentanti na šampionáte museli prejsť. Zaslúžene sa opäť zaradili medzi svetovú špičku a navyše potvrdili, že Slovensko bolo vždy dôležitou súčasťou snáh o znovuobnovenie medzinárodného postavenia para volejbalu stojacich a jeho zaradenia do programu paralympijských hier.
Svetovým šampiónom sa stalo družstvo Poľska 1, ktoré vo finálovom zápase presvedčivo zdolalo inak veľmi dobre hrajúcu Indiu 2:0. Štvrtí skončili Lotyši, piaty Austrálčania a posledná priečka zostala družstvu Poľska 2, ktoré malo pred šampionátom určite vyššie ambície.
Majstrovstvá sveta v para beach volejbale v Chongqingu boli pre ďalší vývoj tohto športu dôležitým štartovým mostíkom a organizátori ich dokázali zvládnuť na výbornú. Nastavili tak pre ďalšie šampionáty vysokú latku, pričom záležať bude predovšetkým na tom, koľko ďalších krajín táto iniciatíva osloví a ako sa jednotlivé regióny dokážu postaviť k rozvoju para beach volejbalu i organizácii kontinentálnych šampionátov. O ďalšom vývoji sa bude rozhodovať už onedlho na decembrovom valnom zhromaždení organizácie World ParaVolley. To by mohlo priniesť aj niektoré navrhované zmeny v pravidlách i zmeny v športovej klasifikácii hráčov. A my pevne veríme, že celosvetový rozvoj para beach volejbalu stojacich si získa ešte viac popularity a priestoru a že bronzové medaily našich z MS v Chongqing 2024 nezostanú tými poslednými.
Foto: World ParaVolley