Boccisti na svetovom pohári v Povoa de Varzim s dvomi 4. miestami

Od 8. do 16. júla 2024 sa v portugalskej Povoa de Varzim stretli na  svetovom pohári boccisti z celého sveta, aby si zmerali svoje sily tesne pred najvýznamnejším podujatím tohto roka, ktorým je nepochybne paralympiáda v Paríži. Tá sa začne vo francúzskej metropole už za pár týždňov a slovenskí boccisti by na nej mohli patriť k horúcim medailovým želiezkam našej výpravy. Na svetovom pohári v Portugalsku sa predstavilo 89 športovcov reprezentujúcich 25 krajín a nechýbala medzi nimi ani osmička slovenských reprezentantov.

Svetový pohár v Portugalsku má už svoju fúzatú históriu a jeho dejiskom sa stal opäť mestský pavilón v Povoa de Varzim. Organizujú ho už pravidelne Národná športová asociácia PCAND, medzinárodná organizácia World Boccia v spolupráci s Mestskou radou Póvoa de Varzim a podporou Portugalskej športovej federácie pre ľudí so zdravotným znevýhodnením a Portugalského inštitútu športu a mládeže.

Na tohtoročnom svetovom pohári  Slovensko reprezentovali ôsmi boccisti – Eliška Jankechová (BC2), Ľuba Škvarnová BC3), Kristína Vozárová (BC4), Tomáš Král (BC1), Rastislav Kurilák, Róbert Mezík (obaja BC2), Boris Klohna BC3), Martin Strehársky (BC4). Zaujímavosťou je, že okrem družstva boccistov sa turnaja zúčastnila aj Martina Kinčešová v pozicii medzinárodného rozhodcu a bývalý top boccista Samuel Andrejčík, aktuálne vo funkcii call room manažéra.

Rastislav Kurilák (BC2) s reprezentačným trénerom Martinom Gabkom
Kristína Vozárová BC4 v zápase s Portugalčankou Oliveirou

Úvod turnaja patril súťaži jednotlivcov. V kategórii muži BC1 sme mali v štartovom poli jediného boccistu – Tomáša Krála. Ten v 3-člennej skupine C dokázal zvíťaziť nad Írom Moranom 8:1, avšak v druhom zápase nestačil na silného Portugalca Ramosa a podľahol mu tesne 2:3. Vo vyraďovacej fáze ho v 4-finále čakal ešte silnejší súper – Holanďan Daniel Perez. Po prehre 2:7 sa cesta nášho reprezentanta v súťaži jednotlivcov skončila.

V kategórii žien BC2 nás reprezentovala Eliška Jankechová, ktorá po dvoch skupinových víťazstvách postupovala do vyraďovacej fázy ako druhá. V skupine si poradila s Maďarkou Nagyovou 4:1 a Holanďankou Van Engelen 8:2. V semifinále však nenašla ani v jednom ende recept na Aghayevovú a prehrala 0:5. A keďže ani jeden bod nedokázala zaznamenať ani v následnom malom finále o 3. miesto s Britkou Taggartovou, patrilo jej na turnaji nakoniec nepopulárne 4. miesto.

Početnejšie zastúpenie sme mali v súťaži mužov BC2. Róbert Mezík i Rastislav Kurilák však nedokázali vo svojich skupinách vyhrať ani jeden zápas a tak pre nich zostali tentokrát brány vyraďovacej fázy zatvorené.

Skupinová fáza turnaja nevyšla v kategórii ženy BC3 ani Ľubici Škvarnovej a tak po prehrách s Grékyňou Ntentou 1:4 a Brazílčankou Caladovou 0:7 obsadila 3. nepostupové miesto. V súťaži mužov BC3 rovnako neúspešne účinkoval Boris Klohna, keď podľahol v skupine Brazílčanovi Carvalhovi 1:6 a Portugalčanovi Goncalvesovi vysoko 1:10.

Turnaj sa v skupinovej fáze skončil aj pre Kristínu Vozárovú, ktorú zdolala Portugalčanka Oliveira (0:9) i Grékyňa Metzouová (3:5). Lepšie si počínal v mužskej kategórii BC4 Martin Strehársky, ktorý v skupine B vyhral dva zápasy s Gershonom Haimovom (ISR) 6:1 a Paulom Cardosom (POR) 7:2. V štvrťfinále už bol nad jeho sily Thajčan Larpyen a tak po prehre 0:7 aj on skončil v prvom zápase vyraďovacej fázy.

Zápas kategórie BC3, vzadu náš reprezentant Boris Klohna
Samuel Andrejčík (tretí zľava) vo funkcii call room manažéra

Záver turnaja patril súťažiam párov a tímov. Zastúpenie sme mali vo všetkých troch kategóriách. A hoci sa našim v každej kategórii podarilo postúpiť do vyraďovacej fázy, opäť sme sa v ich rámci nedokázali prepracovať až na medailové pozície. Najvyššie sa dostal tím BC1-2, ktorému po tesnej semifinálovej prehre s tímom Veľkej Británie 4:5 prisúdila turnajová matematika do zápasu o 3. miesto silných Thajcov. A hoci sa naši snažili, po prehre 4:9 získali podobne, ako v súťaži jednotlivcov Eliška Jenkechová, naše druhé 4. miesto na turnaji.

Pár BC3 v 4-finále nestačil na Argentínu (1:7) a pár BC4 rovnako ukončil svoje medailové ambície v 4-finálovom zápase s Chorvátskom (1:5).

Konečná bilancia dvoch štvrtých miest z Portugalska naznačuje, že konkurencia boccistov z celého sveta je v predvečer paralympijských hier naozaj dobre pripravená. A my veríme, že naši reprezentanti využijú zvyšný čas na doladenie športovej formy a prehry zo svetového pohára v Portugalsku oplatia svojim súperom na tom najdôležitejšom fóre – na PH Paríž 2024.