Boccisti odohrali v Bratislave cez víkend 2. ligové kolo

V bratislavskej športovej hale Dom športu na Junáckej ulici sa v sobotu 22. júna uskutočnilo 2. ligové kolo v boccii. Zorganizovalo ho občianske združenie Belasý motýľ  (predtým Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR) v spolupráci so Slovenským zväzom telesne postihnutých športovcov. Turnaja sa zúčastnilo spolu 35 hráčov z viacerých slovenských klubov ako ŠK Altius Bratislava, ŠK Boccia ZOM Prešov, ŠK TP Victoria Banská Bystrica, ŠK Belasý motýľ Bratislava, ŠK Belasý motýľ Farfaletta Žilina, ŠK Žarnovica.

Kategória BC1

Pri neúčasti Tomáša Krála, čoby najväčšieho favorita na víťazstvo v kategórii BC1, sa otvárali možnosti na triumf viacerým hráčom. V skupine A dobre začal napĺňať svoj cieľ Štefan Bartek, keď vyhral oba zápasy, v podobnom duchu sa v skupine B darilo Samuelovi Slobodovi a v skupine C Miroslavovi Vanákovi.

Štvrťfinálové zápasy vyšli Denisovi Jakabovičovi, ktorý porazil víťaza skupiny B Samuela Slobodu 5:1, Miroslav Vanák vyhral nad Danielou Drotárovou 5:2 a Martin Ducký zvíťazil nad Rebekou Husvethovou 6:1. Štefan Bartek postúpil priamo do semifinále, v ktorom vysoko zdolal Jakaboviča po výsledku 9:0. Jeho finálovým súperom sa stal Miroslav Vanák, ktorý v semifinále uspel nad Martinon Duckým po víťazstve 6:2. V súboji o bronz sa viac darilo Duckému, ktorý porazil Jakaboviča 4:1 a vo finále sa z víťazstva radoval Miroslav Vanák, ktorý zdolal Barteka prekvapivo vysoko 9:3 a dočkal sa premiérového víťazstva.

Pódiové umiestnenie BC1 (9 hráčov):

1. Miroslav Vanák (ŠK Altius Bratislava)

2. Štefan Bartek (ŠK Altius Bratislava)

3. Martin Ducký (ŠK Altius Bratislava)

Kategória BC2

„Elitná“ skupina A bola obsadená tromi reprezentantmi. Najlepšie z ich vzájomných súbojov vzišiel Róbert Mezík, ktorý vyhral oba zápasy ako nad Rastislavom Kurilákom, tak aj nad Petrom Minarechom. V skupine B sa darilo Nine Melicherovej, ktorá zvládla napínavý priebeh vyrovnanej skupiny najlepšie. Všetci traja účastníci v nej tak mali po jednom víťazstve a jednej prehre, no bola to práve Melicherová, ktorá mala pred Petrom Novotom a Ivanou Kováčovou lepšie skóre. Skupinu C ovládol Adam Riečičiar pred Kristínou Kudláčovou a Evou Uhlíkovou a v skupine D triumfovala Eliška Jankechová pred Michalom Breznayom a Richardom Hlinkom.

Vo štvrťfinále sme videli zaujímavé zápasy. Uspeli v nich Nina Melicherová po víťazstve 9:2 nad Adamom Riečičiarom, Eliška Jankechová po víťazstve 6:1 nad Petrom Minarechom a darilo sa aj najväčším favoritom. Róbert Mezík porazil Petra Novotu 11:2 a Rastislav Kurilák zvíťazil nad Michalom Breznayom 6:3. Semifinále sa stalo korisťou Mezíka (výhra 8:0 nad Melicherovou) a Kuriláka (víťazstvo 4:1 nad Jankechovou). V dámskom súboji o bronz Jankechová vyhrala vysoko 8:0, no súboj o zlato dospel až do predĺženia za stavu 3:3. Víťazom zápasu a tým pádom aj turnaja sa nakoniec stal Róbert Mezík.

Pódiové umiestnenie BC2 (12 hráčov):

1. Róbert Mezík (ŠK Altius Bratislava)

2. Rastislav Kurilák (ŠK Boccia ZOM Prešov)

3. Eliška Jankechová (ŠK Altius Bratislava)

Pódium kategória BC1
Pódium kategória BC2

Kategória BC4

6 hráčov rozdelených rovnomerne do dvoch skupín sa zúčastnilo turnaja v kategórii BC4. V skupine A podľa očakávania uhrali najlepšie výsledky stálice Róbert Ďurkovič a Martin Strehársky. V skupine B sa najviac darilo Kristíne Vozárovej, ktorá sa umiestnila na čele pred dvojicou Martin Burian – Michal Kohútek. Zatiaľ čo Ďurkovič aj Strehársky postúpili priamo do semifinále, o zvyšné dve miestenky sa hralo vo štvrťfinálovej fáze. V nej sa darilo Kristíne Vozárovej, ktorá postúpila po víťazstve 8:1 nad Martinom Burianom a medzi najlepšiu štvoricu postúpil aj Martin Rom po podobne vysokom víťazstve 7:0 nad Michalom Kohútkom. V semifinálových súbojoch to však bola jasná záležitosť dlhoročných reprezentantov. Obaja porazili svojich súperov na nulu – Strehársky porazil Vozárovú 8:0 a Ďurkovič zvíťazil nad Romom ešte vyššie (11:0).

Súboj o bronz lepšie zvládla Vozárová, ktorá porazila Roma 6:1 a vo finálovom šlágri zvíťazil Strehársky nad Ďurkovičom 5:0.

Pódiové umiestnenie BC4 (6 hráčov) :

1. Martin Strehársky (ŠK Altius Bratislava)

2. Róbert Ďurkovič (ŠK Altius Bratislava)

3. Kristína Vozárová (ŠK TP Victoria Banská Bystrica)

Kategória BC5

V skupine A sa podľa očakávaní najviac darilo Ľubošovi Kondelovi, ktorý vo štvorčlennej skupine zdolal všetkých súperov. V skupine B to bol Peter Hupian, ktorý ovládol všetky tri zápasy a postúpil ako víťaz.

Štvrťfinálové zápasy boli poznačené početnými kontumáciami. Zo štyroch zápasov v tejto fáze bol odohraný iba jeden – v ňom Ryšavá porazila Vandlíka 11:0 a ostatné štvrťfinálové zápasy boli kontumované v prospech prítomných hráčov v rovnakom pomere. Semifinálové súboje boli už plne obsadené. Kondela vyhral nad Hupianom 9:0 a jeho finálovým súperom sa stal Peter Varga, ktorý porazil Paulínu Ryšavú 4:2. Ryšavá v zápase o bronz zvíťazila nad Hupianom 6:1 a Kondela potvrdil svoju úlohu favorita vysokým víťazstvom 11:0 nad Vargom.

Pódiové umiestnenie BC5 (8 hráčov):

1. Ľuboš Kondela (ŠK Belasý motýľ Farfalletta Žilina)

2. Peter Varga (ŠK Altius Bratislava)

3. Paulína Ryšavá (ŠK Altius Bratislava)

Pódium kategória BC4
Pódium kategória BC5

Foto: Archív SZTPŠ