S príchodom leta začneme väčšinou letným spôsobom aj uvažovať a do nášho slovníka sa vracajú výrazy ako dovolenka, prázdniny, oddych, dobrodružstvo, pohyb a zábava. Platí to aj pre všetkých akčných vozičkárov. Mnohí z nich cestujú po svete, lezú (na handbikoch) po horách, športujú, opaľujú sa a radi aj plávajú. V bazéne, na plavárni, v akvaparku a pokojne aj v riekach či jazerách.
Plávanie je napokon jeden z najvšestrannejších športov, pri ktorom namáhame množstvo svalov a nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Pre vozičkárov s rôznym stupňom poškodenia miechy alebo chrbtice je vďaka Archimedovmu zákonu pohyb vo vode dokonca vždy príjemným nadľahčovacím zážitkom. Než sa však pre plávanie rozhodnú, musia si položiť a zodpovedať zásadnú otázku: Ako sa do vody dostať?
Letné kúpaliská a akvaparky
Na parkoviskách v ich okolí sa už väčšinou štandardne nachádzajú vyznačené miesta pre vozičkárov. Pri výstavbe moderných akvaparkov sa myslí aj na bezbariérovosť, horšie je to s prístupnosťou starších kúpalísk. Platí to napríklad o Bratislave, v ktorej má osem mestských kúpalísk aj krytú plaváreň na Pasienkoch v správe Správa telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ). „Všetky objekty boli postavené pred desiatkami rokov, preto pôvodne neboli riešené ako bezbariérové. Postupne sa však snažíme pridávať prvky, ktoré zlepšujú mobilitu – odstraňujeme obrubníky, upravujeme šírku dverí či priechodov alebo sklony nájazdov,“ hovorí Peter Filo, PR manažér STaRZ. Personál na kúpaliskách nie je explicitne zaškolený na to, aby asistoval pri vstupe vozičkára do vody, ale v prípade potreby empaticky pomôže. Na kúpalisku Tehelné pole je na strednom bazéne k dispozícii aj plošina na premiestnenie do vody.
Betty Vörösová je aktívna športovkyňa, hrá curling na vozíku a ako spolujazdkyňa jazdí aj na motorke. V lete je minimálne raz do týždňa na termálnom kúpalisku, najbližšie to má do Poľného Kešova alebo Horných Salíb. „Plavčíci sú vždy milí a ochotní, keď potrebujem pomôcť. Vstup do bazénov totiž väčšinou neráta s vozičkármi. Ak sa doň chcem dostať sama, musím sa premiestniť s vozíka na ležadlo z ležadla na zem a zo zeme do vody.“ Opakujúcim sa problémom na verejných miestach sú vozičkárske toalety, ktoré sa nedajú zvnútra zamknúť. „Viem, že dôvodom je bezpečnosť, ale hádam by sa to dalo vyriešiť aj inak. Po tých rokoch, keď mi pravidelne hocikedy kabínku otvoria cudzí (zdraví!) ľudia, už začínam strácať aj posledné zábrany týkajúce sa hygieny. O to viac si vážim, že kvôli mne dali na vozičkárske toalety v Salibách zámky,“ teší sa.
Plavárne
Kryté celoročné plavárne alebo bazény má väčšina slovenských okresných aj menších miest. Bratislavské Pasienky sa po rekonštrukcii otvorili na jar 2025 a disponujú aj plošinou, ktorá vozičkárov presunie na prvé poschodie, a takisto stoličkovým výťahom, pomocou ktorého sa dostanú priamo do bazéna a z bazéna. Bezprostredne pred dokončením je výstavba Národného olympijského centra plaveckých športov v Košiciach. Do uzávierky článku sme odpovede na naše otázky týkajúce sa bezbariérovosti nezískali, ale modernizácia realizovaná v roku 2025 by s ňou mala automaticky počítať.
Trochu komplikované skúsenosti majú vozičkári paradoxne z Kováčovej, kde sa mnohí po úraze či nehode dávali dokopy v Národnom rehabilitačnom centre. „Klasický“ vozičkár vôbec nemôže do tamojšieho bazéna ísť, dôvodom sú komplikácie spojené s ovládaním močových ciest. Odporúčajú im preto menší termálny bazén, v ktorom sa voda mení každý deň.
Otvorené vodné plochy
O jazerách, riekach, tajchoch a slovenských bystrinách všetkého druhu (okrem tých prísne chránených, kde je kúpanie zakázané) platí, že sa v nich vždy kúpeme na vlastnú zodpovednosť. Vozičkári by preto mali byť obzvlášť v strehu. Ak však máte dobrých kamarátov, ako napríklad motivátor z projektu Sme si rovní II. Dušan Fusko, môžete byť bez obáv. „Zoberú ma na nevestu, teda vytvoria z rúk pevné sedenie a prenesú ma do vody. Vozičkárom je jedno, aká je hlboká, plávať musia, aj keď má len meter,“ hovorí s úsmevom a pridá typickú čiernohumornú vozičkársku historku. „Keď sa na nás nedávno pozerali zvedavci, ktorí si všimli, ako zdraví chalani nesú do vody nechodiaceho, kamaráti im s vážnou tvárou ešte vysvetľovali, že mi asistujú pri dobrovoľnej eutanázii.“ Dušan rád chodieva na Vajnorské jazero pri Bratislave, vozičkári však vyhľadávajú aj Zlaté piesky. Tam sa dokonca tento rok 7. júla opäť stretnú ľudia s najrôznejšími hendikepmi, aby si na špeciálne upravených kajakoch a paddleboardoch a pod dohľadom skúsených odborníkov mohli vychutnať aj trochu adrenalínového športu.
More a zahraničie
Nie je ničím výnimočným vidieť vozičkárov pri mori. A v mori. Chorvátsko majú Slováci na skok a slovenskí vozičkári už vedia, že mnohé pláže sú dobre prispôsobené na to, aby sa aj oni dostali do vody. Ak je pláž piesková, vedú k moru betónové plošiny, na kamenistých chorvátskych brehoch zas nie je problém vybudovať stoličkový výťah priamo do mora (aj keď niekedy treba prácne zháňať toho, kto má od neho kľúče). Radosť zo slanej morskej vody a plávania si potom môžu dopriať aj ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím. Dokonca aj tam, kde podobné vychytávky nemajú, si vozičkári poradia. „Vezmem si starý vozík, vojdem s ním po pás do vody a hneď môžem plávať,“ hovorí Rado Kozlov. „Teda, bezpečnejšie je robiť to takto v sladkej vode. Soľ z mora môže poškodiť ložiská na kolieskach.“ Jeho slová potvrdzuje ďalší vozičkár, cestovateľ a motivátor Vladimír Dóci. „Všimol som si to neskoro a musel som kolieska meniť. Soľ sa v ložiskách vyzrážala a prestali fungovať. Ale keď sa pôjdem najbližšie kúpať do mora, budem pripravený. “ A pridávame aj overenú vozičkársku radu: mokré kolieska treba okamžite prestriekať univerzálnym mazivom, napríklad známym WD40 a vyhnúť sa tak ich poškodeniu.
S vynikajúcimi zážitkami sa vrátil Rado Kozlov aj z dovolenky v Španielsku. „Na pláži boli ochotní a zruční plavčíci, ktorí mali dokonca k dispozícii čosi ako nafukovací vozík s veľkými kolesami. Naň vozičkára preložia, bezpečne ho dovezú hoci aj po piesku do vody a on potom na nafukovačke pláva.“ Rovnako dobrú skúsenosť má aj Dušan Fusko. „V Španielsku pri hotelových bazénoch úplne presne vedeli, ako pomôcť vozičkárovi, ktorý si chce zaplávať.“
Užívajte si leto so všetkým, čo ponúka a nevynechávajte ani vodu. A ak máte aj vy zážitky, pri ktorých ste sa ako človek s obmedzenou možnosťou pohybu museli vynájsť, smelo nám napíšte na mail: tps@sztps.sk. Radi ich zužitkujeme pri ďalších článkoch.
Napísala: Eva Bacigalová
Foto: Alžbeta Vörösová