Predstavujeme športové kluby – BELASÝ MOTÝĽ

Šport pre ľudí s najťažšími postihnutiami…

Viac ako tri desaťročia fungovali ako Organizácia muskulárnych dystrofikov (OMD). Ich záber sa však neustále rozširoval, rovnako aj počet členov organizácie a aj spektrum ich nervovosvalových diagnóz. Z úplne praktických dôvodov sa tak v roku 2024 rozhodli renomované občianske  združenie premenovať a dať mu univerzálny názov Belasý motýľ.

Cieľom jeho aktivít je predovšetkým pomáhať pacientom zorientovať sa v systéme zdravotnej a sociálnej pomoci, zabezpečovať asistenčnú službu, či požičiavať zdravotné pomôcky, ale ponúkať svojim členom aj voľnočasové a športové aktivity. Práve do nich nás zasvätil Jozef Blažek, koordinátor Agentúry osobnej asistencie a verejnej zbierky Belasý motýľ.

Veľa ľudí stále netuší, že športovať sa dá aj s komplikovanými nervovosvalovými ochoreniami, pre ktoré má pacient veľmi obmedzené možnosti pohybu. Ako navigujete vašich členov, ktorí napriek tomu chcú športovať?

Vieme ich zasvätiť do športov, ktorým sa môžu venovať ľudia na vozíku, často s naozaj veľmi zníženou pohyblivosťou. Do portfólia nášho športového klubu patrí boccia, powerchairhockey (hokej na elektrických vozíkoch) a šach. Preto sme tiež aktívnym členom Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov.

Základy položili naši predchodcovia v roku 1996. História hovorí, že vtedy vznikla prvá komunita hráčov boccie na Mokrohájskej ulici v Bratislave a tam sa uskutočnil aj úplne prvý turnaj v boccii. Powerchairhockey sa začal hrávať pred viac ako pätnástimi rokmi, keď medzi našimi členmi pribúdali ľudia odkázaní na elektrický vozík, a šach, šport vhodný naozaj pre každého, sa stal postupne súčasťou mnohých našich podujatí.

Boccia je dnes veľmi populárny šport zdravotne znevýhodnených a Slovensko v ňom získalo mimoriadne aj medzinárodné úspechy. Dokážete v Belasom motýľovi vytvoriť podmienky aj pre úplných začiatočníkov, ktorí by oň mali záujem? Komu bocciu odporúčate?

Náš bratislavský športový klub Boccian využíva jeden z mála vhodných bezbariérových priestorov, kde môžeme trénovať, je to  telocvičňa na Nevädzovej 3 v Bratislave. V súčasnosti sa upravuje, ale verím, že po skončení prác bude pre potreby vozičkárov ešte praktickejšia. Záujemcov zo severu Slovenska vieme nasmerovať na náš klub Farfalletta v Žiline, ostatných radi vyzbrojíme loptičkami na bocciu a môžu hrať kdekoľvek vo svojich regiónoch. Boccia je vhodná aj pre ľudí s postihnutím všetkých štyroch končatín, takých, čo trpia na rôzne nervovosvalové ochorenia, ba dokonca aj pre tých, ktorí používajú dýchacie prístroje. Ak má hráč výrazne zníženú pohyblivosť, na základe jeho pokynov spúšťa loptičku po rampe jeho asistent. Na Slovensku máme asi šesť hráčov boccie aj v tejto kategórii.

Čo keď som nováčik, bocciu som videla zatiaľ len v televízii a chcem si ju vyskúšať? Dozviem sa práve u vás, ako začať?

Pre takých ľudí sme dokonca najvhodnejší, pretože v našom klube sa boccia hrá na rekreačnej úrovni. Kto má záujem venovať sa jej intenzívnejšie, absolvuje klasifikáciu a môže sa zúčastňovať súťaží SZTPŠ. V Belasom motýľovi vytvárame podmienky, aby to v boccii žilo, rástlo, aby sa vytváral kyslík. Radi nováčikom zabezpečíme loptičky na hru, v prípade potreby aj rampu a hlavne priestor. Hoci to nebýva jednoduché. Existuje len minimum bezbariérových športových hál a, samozrejme, aj od nás pýtajú komerčné nájomné.

Atraktívnym a pozoruhodne rýchlym športom je hokej na elektrických vozíkoch. Ako sa mu na Slovensku darí?

Stále napreduje. Ako klub sa už osamostatnili a fungujú ako občianske združenie BlueSky Butterflies. Vyrástli v Belasom motýľovi ako naše dieťa, ktoré pomaly dospelo. Jej členom to umožňuje samostatne získavať finančnú podporu, žiadať dve percentá z daní alebo podávať vlastné projekty. Powerchairhockey je šport ideálny pre najťažšie postihnutia, pre ľudí, ktorí sa pohybujú na elektrických vozíkoch. Je to vlastne zásadné a jediné kritérium pre prijímanie nových členov – musia ovládať jazdu na električáku. Ak je niektorý z hráčov náhodou „príliš zdravý“, znižuje sa koeficient bodovania, keď pri hre strelí gól.

Je dôležitý aj vek záujemcov o tento šport?

Powerchairhockey hrajú mladí aj seniori. Nevýhodou však môže byť to, že na hru treba vozík v športovej úprave, s vyššou akceleráciou, rýchlosťou a aj s pevným ochranným mantinelom, a  tie nie sú najlacnejšie. Nováčikom sme zapožičali staršie elektrické vozíky, ale dnes už mnohí hrajú na nových. Financie na ne úspešne získavajú cez individuálne zbierky.

Venovať sa hokeju na elektrickom vozíku chce veľké odhodlanie a motiváciu a ešte aj silnú podporu okolia. Koľko hráčov sa tomuto športu venuje?

Aktívnych je v súčasnosti asi pätnásť. Výborné podmienky na tréningy našli na Orave v Dolnom Kubíne. Hráči pravidelne, raz za tri týždne, cestujú do Kubína z celého Slovenska na víkendové pobyty a tréningy. Reprezentačný tím je súčasťou českej powerchair ligy, keďže v Česku fungujú už štyri družstvá, zatiaľ čo na Slovensku len jedno.

Je v šachu jednoduchšia situácia? Naozaj nevyžaduje fyzickú obratnosť a ani finančné náklady porovnateľné s hokejom na elektrických vozíkoch alebo s bocciou.

Šach sa dá naozaj hrať bez ohľadu na mieru fyzického postihnutia a je lacný. Už dlhé roky býva súčasťou akcií, táborov a pobytov, ktoré zastrešuje Belasý motýľ. V spolupráci s Prírodovedeckou fakultou v Bratislave organizujeme šachovú ligu aj prezenčne, stále väčšej popularite sa tešia online turnaje, do ktorých sa zapájajú hráči z celého sveta. Jeden z nich nedávno vyhral hráč zo Sýrie a museli sme riešiť zaujímavý problém – ako mu dopraviť prvú cenu. Komunikovali sme vtedy kvôli tomu aj s našou ambasádou v Libanone.

Organizátori takýchto podujatí často riešia dozvuky turnaja ešte celé týždne po jeho ukončení. Budete v nich napriek tomu pokračovať?

Budeme sa snažiť. Naším cieľom je sústrediť sa na prezenčné tréningy a turnaje. Ich pridanou hodnotou je naša snaha vytiahnuť pri takejto príležitosti medzi ľudí aj tých, ktorí neradi opúšťajú domáci komfort. Prinútiť ich vyjsť z ulity, spraviť si logistiku presunu na miesto turnaja s pomocou osobného asistenta alebo bez neho, učiť sa, ako fungovať mimo bezpečný priestor. Aj to je cesta, ako socializovať ľudí s najťažším zdravotným postihnutím.

Komplexné informácie o (nielen) športových aktivitách Belasého motýľa nájdete na www.belasymotyl.sk.

Autor: Eva Bacigalová